Chcecie misyjności TVP? Zapewni to opłata audiowizualna na poziomie 20 zł

Zdaniem szefa TVP, Juliusza Brauna, zapowiadana przez KRRiT opłata audiowizualna powinna zostać ustalona na poziomie ok. 20 zł. Inaczej nici z misyjności telewizji...

Już dawno KRRiT uznała, że pobieranie opłat w ramach abonamentu RTV się nie sprawdza i potrzebne jest stworzenie nowego powszechnego systemu finansowania mediów publicznych. Zadania tego podjęło się Ministerstwo Kultury, które miesiąc temu złożyło na ręce sejmowych ekspertów  dokument zawierający założenia nowej ustawy. Zakładają one:

- wprowadzenie opłaty audiowizualnej (jedna za odbieranie telewizji i radia)

- zniesienie obowiązku rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych

- ściąganie opłat według bazy adresów pocztowych gospodarstw domowych lub z rachunkiem za prąd

Najważniejsze jest to, że byłaby ona wnoszona obowiązkowo przez każde gospodarstwo domowe (z wyjątkiem tych, które są zwolnione), co oznaczałoby znacznie większą ściągalność niż w przypadku abonamentu RTV. Ponadto nowa opłata miałaby być niższa od obecnej i wynosić ok. 10 złotych.

Potrzeba dwa razy więcej

Zdaniem szefa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna, wspomniane 10 złotych to jednak zdecydowanie za mało, i pozwoli telewizji tylko na ustabilizowanie sytuacji finansowej. Braun uważa, że potrzeba ok. 2,2 miliarda złotych, aby mogła być realizowana misyjność telewizji, co oznacza, że opłata audiowizualna powinna wynieść ok. 20 złotych, czyli nieco więcej niż wynosi obecny abonament RTV. Zastrzega też jednak przy tym, że reklamy wcale by nie zniknęły. Po prostu byłoby ich znacznie mniej.

Co sądzicie na ten temat?

Źródło wp.pl


Zobacz również