Chcemy kupować!

Blisko 30% internautów, którzy wzięli udział w naszej ankiecie, w ciągu ostatnich trzech miesięcy wydało na zakup komponentów komputerowych ponad 1000 zł. W sumie ok. 65% ankietowanych przeznaczyło na ten cel więcej niż 300 zł.

W naszej ankiecie wzięło udział blisko 500 użytkowników PC World Online - aż 28% z nich deklaruje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy wydało na sprzęt więcej niż 1000 zł. Niewiele mniej, bo od 500 do 1000 zł zostało na ten cel przeznaczone przez 17% internautów, którzy wzięli udział w naszej sondzie. Taki sam odsetek ankietowanych wydała na komponenty komputerowe od 300 do 500 zł.

Te dane to zdecydowanie dobra wiadomość dla rodzimych dystrybutorów sprzętu komputerowego - publikowane do tej pory prognozy dotyczące rynku IT sugerowały raczej, że druga połowa 2002 r. nie będzie dla nich okresem prosperity (w opublikowanym niedawno raporcie IDC mowa była o spadku sprzedaży sprzętu komputerowego w 2002 r.). Wydaje się jednak, że pojawienie się na rynku kilku aplikacji o zdecydowanie wysokich wymaganiach sprzętowych (mowa tu o kilku nowych grach komputerowych - np. Warcraft 3) zmusiło sporą grupę użytkowników do "uaktualnienia" swojego sprzętu. Lada moment na rynek trafi również długo oczekiwany Unreal Tournament 2003 - ta gra z pewnością sprawi, iż wielu posiadaczy "pecetów" zechce zapatrzyć się w bardziej wydajne karty graficzne, szybsze procesory i więcej pamięci RAM. Tym bardziej, że zbliża się gwiazdka - czyli okres gorączki handlowej.

Co ciekawe, z innej naszej ankiety wynika, że dystrybutorzy sprzętu komputerowego nie powinni liczyć na skuteczność niezamawianych przez internautów e-maili reklamowych (potocznie zwanych spamem). 75% internatów, którzy wypełnili ankietę, w której pytaliśmy o stosunek do takich wiadomości, odpowiedziało, że kasuje je natychmiast po otrzymaniu - nawet bez czytania.