Chcesz Windows XP w pececie Della? Zapłacisz więcej

Koncern Dell poinformował, że możliwość zamiany Windows Visty na XP, skierowana do nabywców nowych komputerów będzie zawężona tylko do niektórych modeli pecetów, jakie Dell ma w ofercie. Dodatkowo, wybór Windows XP jako fabrycznie instalowanego systemu operacyjnego sprawi, że cena komputera wzrośnie.

Jak pamiętamy, 30 czerwca br. Windows XP oficjalnie kończy żywot - tego dnia Microsoft wycofa system z oferty, co znaczy, że z rynku znikną pudełkowe wersje XP, a do końca roku wycofane zostaną wersje OEM. Dell wcześniej zapowiedział, że zamierza oferować komputery z Windows XP jeszcze w 2009 roku, a być może nawet dłużej.

Tymczasem opcja przejścia z fabrycznie instalowanej na nowych maszynach Visty na XP będzie dostępna tylko w wypadku komputerów przeznaczonych dla graczy oraz pecetów dla firm. Maszyny z serii Inspiron dla "zwykłych" użytkowników indywidualnych, nie wymagających dużej mocy obliczeniowej, nie zostaną objęte ofertą downgrade'u.

Z Visty do XP będą mogli przejść nabywcy następujących maszyn:

- komputery stacjonarne XPS 630 i XPS 720 H2C oraz notebook XPS M1730 (linia XPS to tzw. górna półka wydajnościowo-cenowa)

- wszystkie serie komputerów biznesowych - Vostro, Latitude, OptiPlex i Precision.

Nabywcy komputerów z serii Vostro i XPS będą musieli zapłacić dodatkowe 20-50 USD za fabryczną instalację Windows XP Professional ("downgrade" nie obejmuje Windows XP Home). Przykładowo - koszt notebooka Vostro 1000 po zamianie domyślnego systemu operacyjnego Vista Basic na Vistę Business (zgodnie z informacjami na stronie Della) wzrasta o 99 dolarów. Natomiast wybór Windows XP w trakcie konfigurowania sprzętu sprawia, że koszt ten rośnie o 149 dolarów.

Sprawdziliśmy ceny w polskim sklepie internetowym na przykładzie desktopa Vostro 400. Zamiana Visty Basic na Vistę Business powiększa koszt peceta o 180 zł, natomiast wybór opcji "Windows Vista Business z usługą zmiany na XP Pro" sprawia, że cena rośnie o 235 zł (bez VAT).

Dlaczego Dell pobiera dodatkową opłatę za starszy OS? "Ponieważ jest to opcja dodatkowa" - informuje rzecznik polskiej filii koncernu, Rafał Branowski. "Zamawiając w Dellu komputer z opcją downgrade'u z Visy do XP klient otrzymuje komputer z zainstalowanym systemem Windows XP Professional, system Windows Vista Business lub Ultimate na DVD wraz z licencją oraz oprogramowanie i drivery do Windows Vista na płycie CD/DVD".

W Stanach Zjednoczonych oferta downgrade'u do Windows XP przez pewien czas nie będzie dodatkowo płatna, co potwierdziła Anne Camden, rzeczniczka tamtejszego oddziału Della.

Aktualizacja: 20 czerwca 2008 10:42

Treść artykułu wzbogacono o wypowiedź Rafała Branowskiego, rzecznika polskiego oddziału Della.