Chcesz komputer? Oddaj giwerę!

Władze jednej z dzielnic stolicy Meksyku uruchomiły nowy program, którego celem jest ograniczenie ilości broni posiadanej przez obywateli oraz - jednocześnie - popularyzowanie wiedzy informatycznej. W ramach projektu każdy, kto zgłosi się i odda broń, otrzyma nowy komputer - informuje agencja Reutera.

"Wiele osób ma w domu broń palną - teoretycznie jej zastosowaniem jest samoobrona, jednak bardzo często dochodzi do tragedii rodzinnych z jej udziałem. Dlatego chcemy skłonić obywateli do pozbycia się broni. A przy okazji zainteresować dzieci komputerami" - powiedział agencji Alvaro Oregon, jeden z pomysłodawców akcji.

Wymianę broni na "pecety" zorganizowano dzięki wsparciu jednej z lokalnych organizacji charytatywnych, która ofiarowała 150 nowych komputerów. Jeśli akcja odniesie sukces, władze rozważają dokupienie nowych maszyn i kontynuowanie jej.

Podobne wymiany organizowano w Meksyku już wcześniej - z reguły za oddaną broń można było dostać talon na zakupy, lekarstwa lub odzież. Wymiana broni na komputery to nowość.