Chcesz korzystać z Visty? Kup nowe DVD!

System Windows Vista nie będzie w pełni obsługiwał napędów DVD, wyprodukowanych przed 1 stycznia 2000 r. - wynika z informacji opublikowanej w blogu The Old New Thing, prowadzonym przez pracownika firmy Microsoft, Raymonda Chena. Niewykluczone również, że system może mieć problemy z obsługą nowszych napędów, z których użytkownicy usunęli blokadę regionalną (poprzez wgranie nowego firmware'u).

Z wpisu Chena wynika, że system Windows Vista nie zostanie wyposażony w narzędzie odpowiedzialne za obsługę regionów DVD. Do tej pory było ono niezbędne, jeśli w komputerze zamontowany był napęd DVD wyprodukowany przed 1 stycznia 2000 r. (ponieważ napędy takie nie były wyposażone przez producentów w narzędzie do sprawdzania kodów - zadanie to przejmował system operacyjny). Czytniki, które trafiły do sprzedaży po 1 stycznia 2000 r. potrafią już same obsługiwać blokadę regionalną - więc wsparcie systemu operacyjnego dla regionów jest w ich przypadku zbędne. Stare napędy oznaczane są RPC1, zaś nowe - RPC2.

Microsoft uznał najwyraźniej, że napędy typu RPC1 są już na tyle mało popularne, że nie będzie wielkim problemem dla użytkowników, jeśli owo sprawdzające region narzędzie zostanie usunięte z systemu. Raymond Chen tłumaczy, że podczas testów okazało się, że powodowało ono sporo problemów, zaś dodatkową trudnością było zdobycie odpowiedniej liczby starych napędów do testów. Przedstawiciel Microsoftu przypomina również, iż przeciętny czas funkcjonowania napędu optycznego to ok. 3 lata - dlatego bardzo wątpliwe jest, by dla użytkowników stanowiło to jakikolwiek problem.

Co ważne: zaprzestanie programowej obsługi blokady regionalnej nie oznacza, że użytkownicy Windows Vista w ogóle nie będą mogli korzystać ze starszych napędów - wciąż możliwe będzie odczytywanie z nich danych. Jedyne ograniczenie dotyczyć będzie odtwarzania filmowych płyt DVD z blokadą regionalną.

Dziennikarze serwisuhttp://CDFreaks.com zwracają jednak uwagę na fakt, iż planowane przez Microsoft modyfikacje mogą poważnie utrudnić życie posiadaczom napędów RPC2, którzy wgrali do nich nieoficjalny firmware, sprawiający, że napęd identyfikowany jest jako RPC1 (jest to jedna z metod usunięcia z czytnika blokady regionalnej). Nie wiadomo na razie, czy Windows Vista będzie poprawnie obsługiwał takie urządzenia.

Więcej informacji - blog "The Old New Thing".