Chcesz kupić bilet, ściągniesz trojana

W internecie pojawiła się ostatnio nowa i skuteczna metoda rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Hakerzy rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail, które wyglądają jak niezwykle okazyjne bilety na przelot samolotem. Oczywiście zamiast wymarzonej podróży nieświadomy internauta otrzymuje paczkę z oprogramowaniem malware.

Nową metodę rozpowszechniania złośliwego oprogramowania szczegółowo opisała firma BitDefender specjalizująca się w dziedzinie internetowych zabezpieczeń.

Według BitDefender hakerzy wykorzystują naiwność internautów i rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail, w których znajduje się załącznik .ZIP ze złośliwym oprogramowaniem. Paczka nosi nazwę "Buy Airplane Ticket Online" (kup billet lotniczy w sieci). Co ważne, wiadomości zawierają grafiki logo najbardziej znanych linii lotniczych Stanów Zjednoczonych. Ma to zwiększyć ich wiarygodność.

Kiedy użytkownik ściągnie plik, zaraża swój komputer trojanami "Trojan.Spy.Zbot.KJ" oraz "Trojan.Spy.Wsnpoem.HA". Często w zestawie pojawiają się jeszcze programy z rodziny "The Trojan.Injector.CH".

Sorin Dudea z Antimalware Research Lab ostrzega użytkowników, żeby przykładali większą wagę do wszystkich wiadomości jakie dostają oraz do ochrony swojego komputera. Dodaje, że opisywany sposób rozpowszechniania złośliwego oprogramowania okazuje się jak na razie niezwykle skuteczny. Niestety, nie ma jeszcze szczegółowych danych co do liczby zarażonych użytkowników.


Zobacz również