Chcesz mieć najmniejsze ramki w telefonie? No to wydasz grube tysiące na najnowszy flagowiec Apple

Pojedynek na najlepszy stosunek wielkości ekranu do wielkości telefonu nabiera kolorów. Koronę trzyma Xiaomi 13, ale jego panowanie jest zagrożone przez ultraflagowca z jabłuszkiem na obudowie.

Fot. IceUniverse / Twitter.com

Era telefonów z minimalnymi ramkami - przynajmniej w tzw. mainstreamie - rozpoczęła się wraz z wejściem na rynek iPhone'a X w 2017 roku. Już wtedy wytłumaczeniem dla unikalnego i kontrowersyjnego designu był własnie "olśniewający, bezramkowy wyświetlacz". Ze względu na to wprowadzony został notch i zmniejszono ramki wokół ekranu - w tym zniwelowano tzw. "brodę", czyli dolny bezel urządzenia.

Od tego czasu Apple oraz konkurencja prześcigają się w wyścigu o najmniejsze ramki. Samo Apple też poczyniło sporo kroków, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ramki w swoich urządzeniach - czy to w iPhonie 13 zauważalnie zmniejszyło rozmiar notcha, czy też stopniowo zmniejszała grubość pozostałych ramek.

Zobacz również:

Aktualnie najmniejszymi ramkami może pochwalić się wcale nie produkt od Apple, ale firmy, którą nieraz nazywa się chińskim Apple - czyli Xiaomi. Najnowszy flagowiec producenta, Xiaomi 13, może pochwalić się grubością czarnej obwódki wyświetlacza wynoszącą jedynie 1,81 mm, co przekłada się na na 93% współczynnik ekranu do wielkości urządzenia. Dla porównania, ten współczynnik dla iPhone'a 14 Pro Max wynosi jedynie 88% a dla iPhone'a 14 - 86%.

Jednakże już niedługo pierwszą pozycję na tej liście ma odzyskać telefon od Apple - iPhone 15 Ultra. Według IceUniverse, najwyższy model nadchodzącego iPhone'a będzie mógł pochwalić się nie tylko tytanowymi ramkami, ale także o wiele cieńszymi czarnymi paskami wokół ekranu. Mają one mieć grubość jedynie 1,55 mm, co będzie najlepszym wynikiem wśród dostępnych aktualnie telefonów. W porównaniu do iPhone'a 14 Pro Max i jego 2,17 mm bezela, jest to ogromna zmiana.

Nie wiemy jednak, czy Apple dzięki temu uda się odzyskać pierwsze miejsce w rankingu najlepszego stosunku wielkości ekranu do wielkości telefonu. Przez bardzo duże wycięcie Dynamic Island firma sporo traci do innych rozwiązań, które preferują malutkie wycięcia na przednie aparaty - jak w przypadku właśnie Xiaomi 13.

Źródło: MacWorld.com