Chcesz namierzyć telefon? Uważaj, możesz za to słono zapłacić!

Wielu internautów jest zainteresowanych namierzeniem telefonu - swojego lub innej osoby. Jednym z serwisów, oferujących tego typu usługę jest Lokalizator Telefonu. Jednak uwaga - to naciąganie.

Lokalizator Telefonu działa pod adresem namierz-telefon.com.pl. Wszystko wygląda w miarę niewinnie - wpisujemy na stronie głównej numer telefonu, który chcemy namierzyć, a wówczas mechanizm zaczyna swoją pracę i powoli wyszukuje lokalizację urządzenia... a przynajmniej tak to wygląda. W wynikach widzimy, że telefon jest w Polsce, można nawet sprawdzić miasto, ulice i współrzędne, jednak te trzy zazwyczaj najbardziej interesujące poszukującego opcje są zakryte. Pod wynikiem wyszukiwania widzimy przycisk Uzyskaj dostęp. Zanim zdecydowaliśmy się sprawdzić, co kryje po przyciśnięciu w niego, wykonaliśmy szybki test dla numerów telefonów osób, które znajdowały się akurat w Niemczech oraz USA. Co zobaczyliśmy na stronie? Że lokalizator znalazł jer w Polsce! Dla pewności wpisałem jeszcze w pole numeru prosty ciąg cyfr - od 1 do 9. Zdaniem strony taki numer znajduje się w Polsce. To już chyba nie pozostawia wątpliwości co do rzetelności owego "lokalizatora"?

Co jednak, gdy ktoś wpisze prawdziwy numer, zobaczy, że wykryto go w Polsce (co jest zgodne ze stanem faktycznym), a następnie kliknie w Uzyskaj dostęp? W tej sytuacji pokazuje się okienko z napisem "W celu uzyskania dostępu do aplikacji podaj numer na który wyślemy kod dostępu". Oczywiście domyślnie chodzi tu o numer osoby korzystającej z serwisu. Cóż robić? Wpisałem znowu 123456789. System nie miał żadnych zastrzeżeń, a w kolejnym okienku zobaczyłem informację o konieczności wysłania otrzymanego kodu na numer 92505. Oczywiście żadnego kodu nie otrzymałem, więc nie było co wpisywać, za to zainteresował mnie checkbox akceptacji regulaminu - zwłaszcza, że był tam do niego link. W ten link wszedłem i... bingo!

Otworzył się przede mną plik PDF o nazwie "Regulamin korzystania z Serwisu oraz Usług SMS MO". We wstępie czytamy, że

Niniejszy regulamin (zwany dalej „Regulaminem”) określa ogólne zasady korzystania z usług serwisu internetowego dostępnego pod adresem netenertainment.pl (zwanego dalej Serwisem internetowym) oraz Usługi SMS MT „FUNK” należącego do firmy WEB COOPERATE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ , UL. 1905 ROKU 21 /101, 26-600 RADOM, NIP: 9482611272, REGON: 36804086200000, zwanym dalej Usługodawcą

W punkcie drugim opisano dwie ważne definicje: SMS MO to "odpłatna wiadomość SMS wysyłana przez użytkownika w wykonaniu złożonego wcześniej przez użytkownika zgodnie z niniejszym Regulaminem zamówienia", zaś Usługa to usługa SMS Premium, którą Użytkownik może aktywować wyłącznie poprzez telefon komórkowy. W ramach usługi Użytkownik otrzyma dostęp do serwisu netentertainment.pl.

No dobra, a gdzie tu informacje o namierzaniu telefonów? Tutaj mamy oczywiste powiązanie w punkcie czwartym regulaminu - Uzyskanie dostępu do płatnych zasobów Serwisu. Podpunkt pierwszy informuje, że: W celu skorzystania z płatnych zasobów Serwisu Użytkownik powinien zapisać się na usługę SMS MO wypełniając formularz dostępny na stronie www. A w podpunkcie drugim mamy wreszcie powiązanie z witryna "lokalizującą" telefon: Aby zapisać się na usługę SMS MO Użytkownik powinien wysłać SMS w zależności od usługi: - DALEJ na numer 92505 - GET na numer 79550 - START na numer 91909. Czyli użytkownik chcący namierzyć telefon zapisuje się do odpłatnych wiadomości SMS. Jeśli ktoś jeszcze miałby wątpliwości: "3. Użytkownik w treści wiadomości SMS wysyłanej po rejestracji do usługi otrzyma kod PIN, który należy wpisać w formularzu"

Skoro już wiemy, że to naciąganie na płatne usługi SMS, powstaje oczywiście pytanie, ile to kosztuje? Tutaj również przychodzi z pomocą regulamin:

Wysłanie SMS MO powoduje naliczenie opłat w zależności od usługi: - DALEJ na numer 92505 (30,75zł brutto) - GET na numer 79550 (11,07zł brutto) - START na numer 91909 (23,39zł brutto) 5. Usługa jest aktywowana na czas nieokreślony.

Czyli - szukasz telefonu, zapłacisz na "dzień dobry" 30,75 PLN. Regulamin nie określa, jak długo trwa taka usługa, wiadomo tylko, że "będzie dostępna od 01.04.2018 do odwołania". A co z możliwością rezygnacji? Temu poświęcony jest cały punkt piąty:

Usługa MO jest aktywowana automatycznie po potwierdzenia wpłaty od Operatora SMS. Rozpoczęcie korzystania z usługi MO oznacza żądanie świadczenia usługi przed upływem terminu odstąpienia od umowy tj. przed upływem 14 dni. Jest to równoznaczne z utratą przez Użytkownika prawa odstąpienia od umowy na usługi zgodnie z art. 38 pkt. 13 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 r poz. 827)

Zauważmy również, że w całym regulaminie nie ma ani słowa o tym, co najbardziej interesowało użytkownika - czyli o lokalizacji telefonu. Tak więc ostrzegamy przed korzystaniem z usług tej strony oraz polecamy przekazanie ostrzeżenia wszystkim znajomym.