Chcesz szybko i łatwo zaprojektować stronę WWW? Postaw na Hosting WordPress!

Czym jest WordPress? W dużym skrócie to otwarte oprogramowanie, które pozwala na tworzenie stron internetowych i ich późniejszą obsługę w przyjaznym środowisku. W praktyce oznacza to możliwość samodzielnego stworzenia strony i jej bieżącej obsługi bez zaawansowanych umiejętności programistycznych.

WordPress ma wielu zwolenników – nie bez powodu to oprogramowanie posłużyło do stworzenia ponad 30% stron w internecie. Pierwotnie WordPress używany był głównie przez blogerów. Dziś można korzystać z oprogramowania na wolnej licencji również do tego, by stworzyć niezależną stronę internetową.

Jak stworzyć stronę internetową w WordPressie?

WordPress to oprogramowanie, dostępne dla wszystkich, na bieżąco aktualizowane i rozszerzane. To sprawia, że mogą z niego korzystać zarówno amatorzy, jak i doświadczeni projektanci stron WWW. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zatrudnienie programisty WordPress, który tworzy witrynę, a następnie oddaje ją nam do obsługi. Dodawanie treści i wszelkie zmiany możemy wykonać samodzielnie, bo z obsługą tego systemu poradzi sobie nawet osoba, które nie ma zbyt dużej wiedzy na temat środowiska internetowego.

Wielu wykorzystuje WordPress do samodzielnego projektowania stron. Proste wtyczki i moduły graficzne pozwalają tworzyć nieskomplikowane witryny metodą „przeciągnij i upuść”. Tworzenie strony na WordPress w ten sposób nie jest skomplikowane. Aby proces zakończył się sukcesem, zadbaj o odpowiedni poziom zabezpieczeń. W tym celu warto zasięgnąć porady specjalistów.

Jeśli potrzebujesz prostej strony firmowej, którą będziesz na bieżąco aktualizować lub chcesz rozbudować treści, dodając blog, CMS (ang. Content Management System, oprogramowanie, które pozwala tworzyć, edytować i publikować treści) jest najlepszym, bo najłatwiejszym w obsłudze, rozwiązaniem.

Jaki hosting WordPress wybrać?

Szukając hostingu dla swojej strony, pamiętaj o tym, że to oprogramowanie potrzebuje odpowiedniego środowiska do poprawnego działania. Serwer wirtualny to dla początkujących optymalne rozwiązanie. Zanim wybierzesz konkretny hosting WordPress, sprawdź poszczególne oferty pod kątem takich parametrów jak np.: liczba instalacji WordPressu, limit transferu oraz poziom bezpieczeństwa.

Strony na otwartym oprogramowaniu to rozwiązanie, które najczęściej wybierają przedsiębiorcy startujący ze swoim biznesem. Niskie koszty zbudowania strony to jedno, ale co z hostingiem? Warto przyjrzeć się ofertom różnych operatorów i polować na promocję. Obecnie home.pl znacznie obniżył ceny dla nowych klientów. Zamiast ponad 1000 zł rocznie za hosting WordPress zapłacisz kilkadziesiąt złotych.

Na co możesz liczyć za tak niską cenę? Pojemność SSD 50 GB i transfer bez limitu. Wygląda to zachęcająco, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę parametry bezpieczeństwa i dostępność wsparcia technicznego. Promocja dotyczy tylko nowych klientów – skierowana jest przede wszystkim do osób, które otwierają swój pierwszy biznes w internecie.

W przypadku hostingu WordPress bardzo istotne jest szeroko pojęte wsparcie. Jeśli stronę mają obsługiwać osoby „nietechniczne”, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie hostingu z możliwością konsultacji. home.pl oferuje pomoc dla osób, które decydują się na samodzielne budowanie strony WWW. Hosting dla stron wykonanych w WordPressie powinien być w pełni kompatybilny z tym oprogramowaniem.

Czy WordPress ma wady? Obalamy mity

Nie ma oprogramowania idealnego, szczególnie w przypadku, gdy jest otwarte. Ale czy wiesz, że z WordPressa korzystają tacy giganci jak Mercedes Benz czy Sony? Jak to możliwe, skoro w sieci można znaleźć wiele komentarzy na temat tego, że WordPress jest łatwy do zawirusowania? Te informacje to oczywiście mit – oprogramowanie spełnia zasadę Kerckhoffsa, zgodnie z którą nawet autorzy zabezpieczeń nie mogą zhakować instalacji WordPress, jeśli nie mają hasła.

Przeciwnicy WordPressa twierdzą, że strony WWW oparte na otwartym oprogramowaniu działają wolno. To po części prawda, ale tylko w sytuacji, gdy były budowane nieprofesjonalnie i z błędami. Istnieją sposoby na przyśpieszenie działania strony. Przykładowo, system Litespeed wspierany przez LSCache to rozwiązanie, które powoduje, że całość wczytuje się i działa znacznie szybciej.

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że do tworzenia stron na WordPressie nie potrzeba wiedzy i doświadczenia programistycznego. To po części prawda. Do zbudowania estetycznej i funkcjonalnej strony nie potrzebujesz szerokiej wiedzy programistycznej. Proste mechanizmy i statyczne witryny za pomocą WordPress możesz budować samodzielnie. Jeśli potrzebujesz korzystać z zaawansowanych mechanizmów, zaoszczędzisz sporo czasu w przypadku zatrudnienia programisty WordPress.

WordPress jest oprogramowaniem dającym ogromne możliwości i na tyle uniwersalnym, że mogą korzystać z niego zarówno początkujący, jak i profesjonaliści. Jego największą zaletę stanowi ciągły rozwój i aktualizacja oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli chcesz zbudować niedrogą i sprawnie działającą stronę WWW, WordPress będzie najlepszym wyborem.