Chcesz wirusa? Zajrzyj do Wikipedii

Zgodnie z raportem przedstawionym przez firmę Sophos, cyberprzestępcy wykorzystali niemiecką Wikipedię do rozpowszechniania fałszywej informacji o kolejnej odmianie Blastera. Znajdujący się w niej artykuł o wirusie zawierał odsyłacz prowadzący do rzekomej łatki na dziurę - a w rzeczywistości prowadził do złośliwego oprogramowania.

Oprócz stworzenia nieprawdziwego artykułu hakerzy zdecydowali się na rozsyłanie spamu do niemieckich internautów. Z pozoru pochodził on od twórców Wikipedii, a odsyłał właśnie do wspomnianego materiału. E-mail był bardzo przemyślnie skonstruowany - linkował do niemieckiej Wikipedii - i w związku z tym przechodził przez przynajmniej niektóre filtry antyspamowe.

Nie wiadomo, ile osób kliknęło w odsyłacz.

Strona dość szybko została wykryta i zdezaktywowana, jednak zachowała się w archiwum, co pozwalało na dalsze rozsyłanie spamu. Dopiero jej całkowite usunięcie pozwoliło na ochronienie niemieckojęzycznych internautów.

Sophos zaleca, by użytkownicy zapamiętali, iż informacje o nowych zagrożeniach pojawiają się najpierw na portalach firm zajmujących się bezpieczeństwem danych, a nie - w Wikipedii.