Chcesz wymienić ekran w iPhone 13? Pożegnaj się z Face ID

Próby rozebrania i wymiany ekranu iPhone'a 13 przez iFixit wykazały, że proces ten całkowicie pozbawia funkcjonalności Face ID. Czy nowy ekran jest tego wart?

Źródło: iFixit

Pracownicy iFixit udostępnili dodatkowe szczegóły, pochodzące z ich dogłębnej rozbiórki iPhone'a 13 Pro. Podsumowując, iFixit ocenia naprawialność tego modelu jako 5/10. Jest to wynik o jeden poziom niższy, niż miało to miejscu w przypadku iPhone'a 12 Pro w zeszłym roku (6/10).

Godną uwagi zmianą jest natomiast nowa matryca Face ID, która łączy iluminator oraz sensor w jednym module. Zmiana ta, wraz z przeniesieniem głośnika do górnej ramki, jest tym, co pozwoliło Apple zmniejszyć rozmiar wcięcia ekranu .

Zobacz również:

  • Apple Watch Series 7 - ceny, przecieki, oficjalne informacje [17.10.2021]
  • Sprawdź, czy Twóje hasła na iPhone są zagrożone!
  • iPhone 13 z gorszym ekranem? Niestety to może być prawda!
Źródło: iFixit

Źródło: iFixit

iFixit wyjaśnia, że dot projektor został przeniesiony z krawędzi do centrum modułu. Natomiast iluminator był wcześniej umieszczony w wyświetlaczu, ale teraz także został zintegrowany z tym nowym modułem. iFixit potwierdza również, że każda próba wymiany wyświetlacza w iPhone'ach 13 przerwie pracę Face ID. Sprawi to, że funkcja stanie się niedostępna.

Face ID działało nawet wtedy, gdy odłączyliśmy przedni zespół czujników. Jednak każda wymiana wyświetlacza sprawia, że funkcja Face ID przestaje działać. Wygląda na to, że wyświetlacz jest seryjnie zablokowany do danego telefonu.

Ostatecznie, ocena iFixit w kategorii łatwości naprawy iPhone'a 13 wynosi 5/10. Niestety, nie jest to zadowalający wynik. Zauważając, że podczas gdy wymiany wyświetlacza oraz baterii wciąż pozostają priorytetem, istnieją dwa kluczowe problemy dotyczące wewnętrznej konstrukcji:

  1. Po raz kolejny, podwójne szkło oznacza podwójne uszkodzenie podczas upadku. Pomimo poprawy jej trwałości w ciągu ostatniego roku, nadal nie ma łatwego sposobu, aby zastąpić tylną szybę.
  2. Parowanie komponentów oprogramowania niepotrzebnie komplikuje wiele napraw oraz podważa wiarygodność naprawy przez osoby trzecie. Zmniejsza także krytyczną funkcjonalność urządzenia, gdy jest ono naprawiane bez zastrzeżonych narzędzi kalibracyjnych Apple.

Wszystkie informacje na temat rozbiórki iPhone'a 13 można znaleźć tutaj.