Chcesz wypróbować Internet Explorer 9 beta? Poczekaj do...

...września. Tuż po wakacjach Microsoft udostępni pierwsze, pełnoprawne wydanie testowe swojej przeglądarki internetowej.

To na razie jedyna konkretna wiadomość dotycząca planu wydawniczego przeglądarki. Microsoft nie ujawnia kluczowej informacji - na kiedy zaplanował wydanie finalnej wersji programu.

Prace nad dziewiątą wersją przeglądarki Microsoft rozpoczął jesienią 2009, zaledwie kilka tygodni po rynkowej premierze systemu Windows 7. Producent szumnie zapowiadał wówczas, że Internet Explorer 9 dorówna wydajnością konkurencyjnym programom - przeglądarkom Firefox, a przede wszystkim Chrome i Opera.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome

Już pierwsze próbki przeglądarki, zaprezentowane w trakcie konferencji MIX10 w marcu 2010 r., wyglądały obiecująco. Internet Explorer 9 Platform Preview 1 osiągnął w teście Acid3 dwukrotnie lepszy wynik w porównaniu z wersją nr 8. Microsoft chwalił się też jedną z podstawowych innowacji IE 9, czyli nowym silnikiem JavaScript - "Chakra".

IE9 Preview 2, pokazany w maju, działał szybciej i wypadł jeszcze lepiej w Acid3. Programistom Microsoftu udało się osiągnąć 20-procentową poprawę wydajności programu w zakresie przetwarzania JavaScriptu w porównaniu z marcowym "Preview".

Ostatnia jak dotąd wersja "developerska" przeglądarki ukazała się pod koniec czerwca. Wprowadzono w niej obsługę kolejnych elementów HTML5 oraz - co warto podkreślić - znów poprawiono zgodność ze standardami sieciowymi, udokumentowaną poprawionym wynikiem testu Acid3.

Bez względu na to, kiedy IE9 zostanie wydany w postaci finalnej, nie będą mogli z niego skorzystać użytkownicy Windows XP (przeglądarka używa technologii stworzonych specjalnie dla nowszych wydań systemów Microsoftu - Visty i Windows 7).