Chińczycy konstruują największy radioteleskop na świecie

W południowych Chinach, w prowincji Guizhou powstaje potężny kolektor sygnałów radiowych o średnicy 500 metrów. Będzie to największy radioteleskop na świecie, ale swoją pracę rozpocznie dopiero w 2016 roku.

Dotychczasowy największa teleskop tego typu to obserwatorium Arecibo w Puerto Rico z 305-metrową czaszą. Nowy radioteleskop ma dokładnie 0,5 km średnicy i swoim rozmiarom zawdzięcza nazwę FAST (Five-hundred-meter [500-metrowy] Aperture Spherical radio Telescope).

Chińscy inżynierowie przy jego projektowaniu wzorowali się na obserwatorium Arecibo. FAST pozwoli jednak zajrzeć aż trzy razy dalej w przestrzeń kosmiczną niż jego pierwowzór. Będzie mógł też skanować szerszą sekcję nieba jednocześnie i szybciej przetwarzać dane.

Chiński radioteleskop składa się z 4 400 aluminiowych paneli, które tworzą potężne zwierciadło paraboliczne. Każdy panel składający się na czaszę odbija sygnał radiowy do punktu środkowego, gdzie przyrządy przetwarzają dane.

Teoretycznie FAST może skanować 19 obszarów nieba jednocześnie i wykrywać pozaziemskie transmisje z odległości większych niż 1 000 lat świetlnych.

Jeden z 4 400 paneli radioteleskopu (zdjęcie: arXiv)

Jeden z 4 400 paneli radioteleskopu (zdjęcie: arXiv)