Chińczycy mają już następcę Windowsa

W kwietniu rząd Chin obraził się na Microsoft, gdyż ten nie chciał mu przedłużyć wsparcia dla XP. Potem władze zakazały używania Windows 8 na państwowych maszynach, a w końcu stwierdziły, że same stworzą własny system. I według najnowszych doniesień - jest już gotów do działania.

Jak informuje rządowa agencja Xinhua, świat usłyszy o nim już we wrześniu, kiedy to wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik - wersja desktopowa poprzedzi wydanie na urządzenia mobilne, system będzie posiadać swój własny sklep z aplikacjami, a także portal informacyjny. Na czele zespołu tworzącego chiński system stoi Ni Guangnan, inżynier i wykładowca na jednej z chińskich politechnik. Jak potwierdził to w najnowszym wywiadzie, system bazowany jest na Linuksie, a jego uniwersalność sprawia, że można będzie używać go nie tylko na smartfonach, tabletach i komputerach, ale również na telewizorach oraz zestawach top-box.

Chińczycy mają już następcę Windowsa

Czy system ten wyjdzie poza Chiny? Być może, ponieważ jak mówi Ni - "tworzymy środowisko, które pozwoli nam porównywać się do takich firm jak Google, Apple czy Microsoft." Warto do tego dodać, że rząd Chin stwierdził również, że Android za bardzo zdominował urządzenia przenośne w Chinach, więc - jak się można domyślić - nowy system ma być konkurencją nie tylko dla Windowsa, ale i niego. Co będzie z tych ambitnych planów - pokażą najbliższe miesiące.