Chińczycy nie chcą walczyć z piractwem za pomocą WGA

Przedstawiciele chińskich władz oraz tamtejsi użytkownicy skrytykowali ostatni pomysł firmy Microsoft na walkę z piractwem. Gigant z Redmond wprowadził narzędzie, które w bardzo skuteczny sposób utrudnia korzystanie z pirackich wersji programów.

Microsoft wprowadził w zeszłym tygodniu w Chinach narzędzie Windows Genuine Advantage, które skutecznie utrudnia korzystanie z pirackiej wersji systemu Windows XP. Po włączeniu komputera, ekran staje się czarny. Dodatkowo, w rogu pojawia się komunikat o tym, że użytkownik korzysta z nielegalnej wersji oprogramowania.

Co prawda, użytkownik może łatwo przywrócić normalny wygląd pulpitu. Jednak sytuacja z pojawieniem się czarnego ekranu powtarza się dokładnie co godzinę.

Microsoft postanowił wypowiedzieć otwartą wojnę piractwu w Chinach, ponieważ wielu ekspertów uważa że większość tamtejszych komputerów działa na nielegalnych wersjach oprogramowania.

Dong Zhengwei, znany chiński prawnik, uważa że działania podjęte przez giganta z Redmond mogą obrócić się przeciwko niemu. Jego zdaniem, chińskie prawo pozwala na wytoczenie wielu pozwów przeciwko firmie Microsoft. Głównym zarzutem może być "nieuprawnione włamanie się do prywatnych komputerów Chińczyków i instalacja szkodliwego oprogramowania".

"Moim zdaniem Microsoft stosuje błędną taktykę. Firma ta uderzyła bowiem bezpośrednio w użytkowników, a nie w osoby sprzedające nielegalne oprogramowanie. Walczymy więc ze skutkami a nie z prawdziwą przyczyną problemu."

Nową taktykę Microsoftu skrytykował również wice prezes chińskiej organizacji zajmującej się walką z piractwem (National Copyright Administration).Yan Xiaohong stwierdził, że kwestia wprowadzenia nowych ograniczeń jest bardzo dyskusyjna. Jego zdaniem głównym problemem w Chinach są ceny oprogramowania proponowane przez amerykańskiego producenta. Są one, jego zdaniem, zdecydowanie za wysokie.

Całą sprawę skomentował również Microsoft. Zdaniem przedstawicielki tej firmy Windows Genuine Advantage ma jedynie pomóc użytkownikom w sprawdzeniu czy korzystają z legalnej wersji systemu operacyjnego.

"Instalacja programu, który utrudnia korzystanie z pirackich wersji systemu Windows nie jest obowiązkowa. Każdy użytkownik musi wyrazić zgodę na ściągnięcie aplikacji z sieci."

Zobacz również:

Chiny: Microsoft pozwany za WGA/OGA

Google i Yahoo próbują uniknąć pozwu