Chińscy inżynierowie skazani za szpiegostwo

Dwóch chińskich inżynierów zostało skazanych na karę roku pozbawienia wolności. Według sądu dopuścili się oni szpiegostwa przemysłowego. Wykradli swoim byłym pracodawcom z Doliny Krzemowej informacje, które chcieli przemycić do Chin. Dokumenty te miały być przydatne w założeniu przedsiębiorstwa, które miało działać za cichym przyzwoleniem władz tego kraju.

Obydwaj inżynierowie przyznali się do winy już w 2006 roku. Byli oni pierwszymi osobami, którym postawiono tak poważne zarzuty od chwili wprowadzenia w 1996 roku ustawy mającej przeciwdziałać szpiegostwu przemysłowemu (Economic Espionage Act). Postawione im zarzuty groziły karą nawet 30 lat więzienia, jednak prokurator poprosił o niższy wymiar kary, gdyż oskarżony współpracował z odpowiednimi służbami podczas prowadzonego śledztwa.

Sprawa dwóch inżynierów zaczęła się już 7 lat temu. Wtedy to zostali oni aresztowani na lotnisku w San Francisco z walizkami wypełnionymi poufnymi dokumentami. Dane te zostały ukradzione czterem pracodawcom, dla których inżynierowie wcześniej pracowali (NEC Electronics, Sun Microsystems, Transmeta oraz Trident).

Do tej pory niewielu osobom postawiono podobne zarzuty. Problemem jest nie tylko przyłapanie ich na próbie kradzieży poufnych informacji, ale także udowodnienie, że pozyskanie w nielegalny sposób informacje miały być wywiezione poza teren USA.