Chińska fabryka Foxconn wykorzysta roboty przy produkcji telefonu iPhone 6

Foxconn to chińska fabryka sprzętu elektronicznego, o której zrobiło się głośno ze względu na produkowanie w niej smartfonów Apple. Ze względu na złe warunki pracy przez zakład odpowiedzialny za składanie smartfonów marki iPhone przetoczyła się fala samobójstw. Teraz zarząd planuje zastąpić część z pracowników robotami.

W fabryce Foxconn zlokalizowanej w Chinach składane są telefony iPhone. Przy liniach produkcyjnych siedzą dzisiaj pracownicy, którzy ręcznie łączą elementy smartfona Apple ze sobą. Zarząd fabryki planuje w przyszłości wyeliminować tam gdzie się da, czynnik ludzki. Przy liniach produkcyjnych, na których najpewniej powstanie iPhone 6, ma zostać zainstalowanych nawet 10 tysięcy robotów, które będą wyręczać pracowników firmy.

Wymiana pracowników na roboty ma pomóc firmie w optymalizacji kosztów produkcji, co pozwolić uczynić ją jeszcze tańszą, niż teraz. Biorąc pod uwagę to, jakimi dużymi projektami zajmuje się fabryka Foxconn (iPhone jest tylko jednym z wielu produktów, które są składane w tej chińskiej placówce), szukanie oszczędności przez zarząd nikogo nie powinno dziwić.

Chińska fabryka Foxconn wykorzysta roboty przy produkcji telefonu iPhone 6

Plan wykorzystania robotów do produkcji w fabryce Foxconn powstał już w 2011 roku, a teraz w dwa lata później może zostać wreszcie zrealizowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 10 tysięcy robotów będzie składać iPhone’a 6 już niedługo. Koszt pojedynczego robota, który ma zastąpić człowieka na liniii produkcyjnej, to w przeliczeniu koszt 20 tysięcy dolarów. Docelowo fabryka chce wykorzystać nawet do miliona takich maszyn.

Foxconn nie ma jednak planów pozbywać się na rzecz maszyn, przynajmniej na razie, zatrudnionych dzisiaj pracowników. Roboty nie są w stanie wykonać dzisiaj wszystkich prac przy produkcji telefonu. Wedle ostatnich doniesień nie tylko nie zwolniono pracowników, a ze względu na produkcję iPhone'a 6 wręcz zwiększono zatrudnienie w fabryce o kolejne 100 tysięcy osób.

źródło: neowin.net