Chińska policja aresztowała twórców robaka Panda Burning Incence

Chińska policja poinformowała, że ośmiu ludzi zostało aresztowanych za stworzenie i rozpowszechnianie robaka znanego jako Panda Burning Incence. Według chińskiej agencji prasowej Xinhua twórca robaka uzyskał z jego sprzedaży około 13 tys. dolarów.

Panda Burning Incence to internetowy robak, znany także jako Fujacks czy Radoppan T. Atakuje komputery pracujące z Windows XP. Robak infekuje pliki wykonywalne i podmienia ich ikonę na obrazek przedstawiający pandę trzymajacą w łapach trzy palące się kadzidełka. Dzięki tej podmianie wirus jest bardzo łatwo wykrywalny i dlatego nie stanowi wielkiego zagrożenia. Specjaliści przestrzegają jednak, że robak ingerował także w działanie niektórych aplikacji odpowiadających za bezpieczeństwo - takich jak programy antywirusowe czy firewalle.

Według depeszy chińskiej policji, aresztowano osiem osób, w tym 25 letniego mieszkańca prowicji Wuhan, prawdopodobnie twórcy robaka. Na sprzedaży swojego produktu zarobił on rzekomo około 100000 renminbi, równowarość 13 tys dolarów.