Chińska sieć reklamowa przeprasza za szpiegowanie użytkowników iOS

Apple usunęło ze sklepu App Store 256 różnych aplikacji, które wydały się podejrzane. Firma odpowiedzialna za zawarty w aplikacjach niebezpieczny kod przeprosiła użytkowników, których mogło to narazić na nieprzyjemności.

W swoim oświadczeniu dotyczącym usunięcia 256 aplikacji ze sklepu App Store firma Apple oznajmiła, że przyczyną było używanie przez nie SDK rozwijanego przez Yuomi. Twórca platformy reklamowej miał umieszczać w aplikacji API, które zbierało informacje na temat użytkowników.

Wśród danych zbieranych przez aplikacje korzystające z SDK od chińskiej firmy Yuomi znalazły się adresy email i dane identyfikujące urządzenie. Apple twierdzi, że były one przesyłane na zewnętrzne serwery.

W celu ochrony prywatności użytkowników aplikacje zostały usunięte z App Store'u. Uznano, że dane zbierane są nielegalne. Szef firmy Youmi odpowiedzialnej za wyciek danych przeprosił za sytuację i przyznał, że pracują z Apple nad rozwiązaniem tego problemu.

Twórcy chińskiej sieci reklamowej przepraszają użytkowników iPhone'ów i iPadów

Twórcy chińskiej sieci reklamowej przepraszają użytkowników iPhone'ów i iPadów

Dane podobno były pobierane przez deweloperów przez ostatnie dwa lata, ale dopiero kilka dni temu wykryto lukę, która to umożliwiała. Yuomi przeprasza użytkowników systemu iOS, ale jest też przeciwne nazywaniu stosowanego przez siebie procederu naruszeniami bezpieczeństwa użytkowników.

Firma SourceDNA twierdzi, że tak długi czas potrzebny na wykrycie aplikacji z kodem Yuomi oznacza, że w App Storze może być znacznie więcej aplikacji, które wykradają dane użytkowników w podobny sposób.

Strona Yuomi padła też ostatnio ofiarą ataku informatycznego. To może mieć związek ze stosowanym przez firmę sposobem zbierania danych.

źródło: cultofmac.com