Chiński komputer z ponad 8 tysiącami mikroprocesorów

Sunway BlueLight MPP - tak nazywa się najnowszy chiński superkomputer. Wyposażony został on w 8704 mikroprocesorów "Shenwei 1600". Urządzenie składa się tylko i wyłącznie z chińskich komponentów.

Dopiero co zachwycaliśmy się najnowszym produktem firmy IBM o nazwie - Blue Gene, który z założenia ma dorównać potędze ludzkiego mózgu. Na reakcję Chińczyków nie trzeba było długo czekać. Naukowcy z Państwa Środka, poinformowali o zbudowaniu superkomputera Sunway BlueLight MPP. Jest to pierwsze urządzenie tego typu, składające się tylko i wyłącznie z części wyprodukowanych w Chinach.

Sunway BlueLight MPP zaprezentowany został w Narodowym Centrum Superkomputerowym w miejscowości Jinan. Urządzenie wykorzystuje 8704 mikroprocesorów "Shenwei 1600". Dzięki temu uzyskuje on maksymalną moc obliczeniową na poziomie 1,07 petaflopsów (PFLOPS). Tym samym superkomputer wyląduje na liście Top 500, która grupuje najszybsze maszyny świata. Jego parametry powinny zapewnić mu 13 miejsce.

Zobacz również:

  • Fragment chińskiej rakiety zagraża Europie
Chiński komputer z ponad 8 tysiącami mikroprocesorów

Sunway BlueLight MPP

Sunway BlueLight MPP to jeden z wielu superkomputerów chińskich znajdujących się na liście TOP 500. Najbardziej ludny kraj świata wprowadził tam aż 61 maszyn. Sunway jest jednak pierwszą, która w całości pochodzi z Chin.

Eksperci twierdzą, że fakt samodzielnego zbudowania superkomputera przez Chińczyków, potwierdza tylko możliwości jakimi dysponuje Państwo Środka. Pozostaje czekać na chińską maszynę, która będzie najszybszym urządzeniem świata. Wydaje się, że to tylko kwestia czasu...