Chiński komputer za 150 dolarów

Chińska firma YellowSheepRiver zaprezentowała komputer Municator YSR-639, który ma być sprzedawany za równowartość 150 dolarów. Maszyna wykorzystuje opracowany w Państwie Środka procesor, którego wydajność ma się kształtować - jak obiecują przedstawiciele korporacji - na poziomie Pentium III.

CPU to słynny Dragon/Godson-2, którego "pożyczenie" przez Chiny wzbudziło w lipcu minionego roku wiele kontrowersji. Taktowany jest zegarem 400 lub 600 MHz, FSB pracuje z częstotliwością 133 MHz. Pamięci DDR (166 MHz) montowane są w module SODIMM.

Jak mówią przedstawiciele YSR, dodatkowe zintegrowanie mostka północnego z procesorem w przyszłości może obniżyć zarówno pobór mocy, jak i cenę komputera.

Chiński komputer Municator YSR-639 (źródło: Google)

Chiński komputer Municator YSR-639 (źródło: Google)

W Municatorze znalazł się ponadto zewnętrzny dysk twardy o pojemności 40 GB pracujący na złączu USB i port S-Video pozwalający na wyświetlanie obrazu na telewizorze. Oprócz tego znajdziemy w nim cztery porty USB 2.0, port IrDA, wyjście audio, gniazdo ethernetowe 10/100 Mb/s, COM i PS/2.

Sprzęt mierzy zaledwie 180 x 145 x 37 milimetrów i waży 0,65 kilograma. Pracuje pod kontrolą Thiniksa 3.0, chińskiej dystrybucji Linuksa.

Dodatkowe informacje: Google Video