Chiński następca DVD - gotowy za dwa lata?

Chińska rządowa agencja prasowa Xinhua poinformowała, że prace nad formatem EVD (czyli chińskim pretendentem do miana następcy DVD) są na tyle zaawansowane, że format będzie gotowy do premiery rynkowej przed 2008 r.

O standardzie EDV pisaliśmy już wielokrotnie - ostatnio w tekście "Unikalne HD-DVD specjalnie dla Chin". Chiński format oparty jest na technologii opracowanej przez firmy Toshiba i NEC na potrzeby standardu HD DVD - wiadomo już jednak, że mimo to EVD (Enhanced Versatile Disk) i HD DVD nie będą ze sobą kompatybilne.

W opublikowanym przez Xinhua komunikacie prasowym czytamy, iż jedną z głównych przyczyn podjęcia przez Chiny prac nad własnym formatem DVD są zbyt wysokie koszty licencji, których wykupienie jest niezbędne do produkcji odtwarzaczy DVD. "Chiny produkują od 70 do 80% wszystkich światowych odtwarzaczy DVD. Chińskie firmy są jednak zmuszone uiszczać wysokie opłaty licencyjne - stanowią one nawet 40% ceny detalicznej odtwarzacza" - napisano w komunikacie. Dlatego też firmy z Państwa Środka postanowiły stworzyć własny format DVD - niezależny od promowanych obecnie przez wielkie koncerny standardów Blu-Ray i HD DVD.

Prace nad EVD rozpoczęto w 1999 r. Do niedawna niewiele było wiadomo na temat nowego formatu - dopiero kilka tygodni temu pojawiły się potwierdzone doniesienia, że standard oparty będzie na HD DVD. Teraz rządowa agencja prasowa oficjalnie poinformowała, że prace są na tyle zaawansowane, że pierwsze urządzenie obsługujące ten format mogłyby pojawić się na rynku jeszcze przed rokiem 2008.