Chińskie HD - wkrótce premiera?

Przedstawiciele koncernu Shanghai United Optical Disc poinformowali o zakończeniu prac nad pierwszą linią produkcyjną, przystosowaną do wytwarzania nośników typu CBHD. China Blue High Definition to chiński format HD, będący - w założeniu twórców - konkurencją dla technologii Blu-ray.

Format CBHD do niedawna znany był pod nazwą CH DVD (czyli China High Definition DVD) - założenia tego standardu opracowano w oparciu o specyfikację DVD oraz HD DVD. Co ważne, został on wstępnie zatwierdzony przez DVD Forum (warto odnotować, że organizacja ta nigdy oficjalnie nie zaakceptowała standardu Blu-ray). Wiadomo, że format ten jest bardzo podobny do HD DVD - aczkolwiek różni się od niego m.in. zastosowaniem innego standardu zapisu wideo oraz innej technologii zabezpieczania treści przed nieautoryzowanym kopiowaniem.

Przedstawiciele Shanghai United Optical Disc deklarują, że pierwsze nośniki CBHD trafią na rynek (na początku tylko chiński) pod koniec bieżącego roku - wtedy też w sklepach powinny pojawić się odpowiednie odtwarzacze. W pierwszej kolejności format ma być promowany właśnie w Chinach. Jego głównymi zaletami mają być niskie ceny - zarówno odtwarzaczy, jak i nośników. Twórcy formatu zamierzają pobierać poniżej 10 USD opłaty licencyjnej za każdy odtwarzacz obsługujący CBHD (to kilkakrotnie mniej, niż licencja Blu-ray).

Analitycy zwracają uwagę, iż mimo kilku oczywistych zalet, nowy format ma minimalne szanse na podbicie rynku. Jego główny problem polega na tym, że większość wytwórni filmowych już zdecydowała się na wydawanie swoich filmów na Blu-ray.