Chińskie grupy szpiegowskie hakują firmy telekomunikacyjne

Zhakowanych zostało co najmniej pięciu głównych dostawców usług telekomunikacyjnych z Azji Południowo-Wschodniej.

Chińskie grupy szpiegowskie hakują firmy telekomunikacyjne

pexels.com

Pięć firm telekomunikacyjnych z Azji Południowo-Wschodniej zostało zhakowane przez trzy różne chińskie grupy szpiegowskie. Są to globalne firmy telekomunikacyjne z dziesiątkami milionów klientów. Grupy wykorzystywały różne techniki do włamywania się, niektóre z nich pozostawały aktywne w sieciach ofiar przez lata, a najwcześniejsze z włamań miały miejsce już w 2017 roku. Assaf Dahan, dyrektor i szef działu badań zagrożeń w firmie Cybereason tłumaczy:

Na podstawie naszej analizy oceniamy, że celem atakujących, stojących za tymi włamaniami, było uzyskanie i utrzymanie ciągłego dostępu do dostawców usług telekomunikacyjnych oraz ułatwienie cyberszpiegostwa poprzez zbieranie poufnych informacji, narażanie głośnych aktywów biznesowych, takich jak serwery rozliczeniowe, które zawierają Dane Call Detail Record (CDR), a także kluczowe komponenty sieciowe, takie jak kontrolery domeny, serwery internetowe i serwery Microsoft Exchange.

Chociaż Cybereason powiązał te trzy grupy z włamaniami do pięciu firm telekomunikacyjnych, te same grupy były również znane z przeprowadzania operacji w innych obszarach geograficznych. Zagrożone mogą być więc inne firmy, które nie padły jeszcze ofiarą hakerów.

Mimo tego, że wszystkie trzy grupy mają pewien związek z chińskimi działaniami szpiegowskimi, nie ma pewności czy współpracowały:

Stwierdzenie, że wszyscy są ze sobą połączeni i traktowanie tego jako jednego wielkiego ataku może być kuszące. Jednak na podstawie naszej telemetrii nie zaobserwowaliśmy bezpośredniego połączenia między tymi trzema klastrami (...). To nie znaczy, że nie są połączone. Prawda jest taka, że ​​po prostu tego nie wiemy. Jednym z powodów, dla których postanowiliśmy podzielić się naszymi odkryciami ze społecznością, jest nadzieja, że być może z czasem nowe informacje rzucą światło na ten interesujący przypadek.

Zobacz także: Misja SpaceX na Netflixie? Powstanie serial dokumentalny

Zobacz również:

  • REvil - darmowy deszyfrator ransomware w sieci
  • Chiny pierwszym krajem, który wprowadza ograniczenia dla młodych graczy

Źródło: therecord.media