Chińskie kanapki najtańsze

Najtańszego big maca można zjeść w Chinach (1,26 USD), w USA taka sama kanapka kosztuje 3 USD - wynika z najnowszej edycji publikowanego przez The Economist Big Mac index.

"Burgeronomia" opiera się na teorii "purchasing - power parity" (PPP) - parytet siły nabywczej - zakładającej, że dolar powinien mieć taką samą siłę nabywczą we wszystkich krajach. W związku z tym w dłuższej perspektywie czasu kurs wymiany walut powinien zmierzać w kierunku wyrównania cen takiego samego koszyka towarów czy usług. The Economist dla celów porównawczych wybrał jedną z najsłynniejszych kanapek świata - Big Maca, produkowaną w 120 krajach. Porównanie kursów walut ze wskaźnikami PPP wskazuje, w przybliżeniu, w którym kraju waluta jest przeceniona lub jej wartość jest zaniżona.

Najdroższą kanapkę z wołowiną możemy kupić w Szwajcarii - za 5,46 USD, co oznacza, że frank szwajcarski jest o 80% przewartościowany w stosunku do dolara. W Danii big mac kosztuje 4,97 USD, w Szwecji 4,46 USD, a jego średnia cena w strefie euro wynosi 3,75 USD. Na Węgrzech kanapka kosztuje 2,85 USD, w Czechach 2,45 USD, a w Polsce 2,06 USD - złotówka jest według indeksu o 32% zaniżona wobec dolara.

Najtańsze kanapki jedzą Rosjanie (1,49 USD), Filipińczycy (1,42), Malezyjczycy (1,33) i Chińczycy (1,26).


Zobacz również