Chińskie komputery do zastosowań specjalnych

Firma SD-Omega Electronics składająca komputery w prowincji GuangDong produkuje 44 rozmaite modele małych pecetów noszących wspólne oznaczenie SD-Omega MiniPC. Wszystkie wykorzystują procesory Intela i pracują pod kontrolą Linuksa.

Chińskie komputery do zastosowań specjalnych

SD-Omega MiniPC (źródło: LinuxDevices.com)

Wśród modeli dostępne są zarówno pasywnie chłodzone warianty mogące pełnić rolę domowych centrów rozrywki czy komputerów montowanych w samochodach, jak również nieco głośniejsze i bardziej "typowe" maszyny.

SD-Omega montuje w swych komputerach procesory Pentium M, Pentium 4 i Pentium 3. Pentium M i Pentium 3 łączone są zwykle w zestawach z dyskami 2,5 cala, Pentium 4 - z dyskami 3,5 cala.

Ale różnica pojawia się nie tylko w przypadku rozmiaru dysków, zmienia się również ilość i rodzaj montowanego RAM-u: Pentium M i Pentium 4 pracują na płytach obsługujących do 2 GB pamięci DDR, podczas gdy w przypadku Pentium 3 użytkownik dostaje możliwość zamontowania maksymalnie 512 MB pamięci PC-133.

Także w przypadku pozostałych komponentów istnieje dość szerokie pole manewru. Do wyboru są komputery ze slotem PCMCIA, gigabitowymi kartami sieciowymi (maksymalnie trzema), kartami 802.11g, gniazdem DVR i TV-out, portami RS-232, czytnikami CompactFlash czy slotami PCI.

Dodatkowe informacje: witryna producenta (witryna w języku angielskim)