Chińskie netbooki z procesorami ARM

Jak informuje serwis Digitimes.com już wkrótce na chiński rynek trafią netbooki wykorzystujące procesory ARM. Główną cechą komputerów, oprócz rodzaju zastosowanych procesorów, ma być stosunkowo niska cena.

Firma ARM poinformowała, że pierwsze netbooki wyposażone w 7-calowy ekran będą wykorzystywały procesory ARM9 pracujące z częstotliwością 300 MHz. Z czasem mają być również oferowane wersje z procesorem ARM11, taktowanym zegarem o częstotliwości 500 MHz.

Wraz z modelami o przekątnej ekranu wynoszącej 7 cali, pojawi się też linia z ekranami 10-calowymi. Ich cena ma wynosić, odpowiednio, około 145 oraz 175 dolarów. Notebooki pracujące pod kontrolą systemu Windows CE zaoferują podstawowe funkcje takie jak przeglądanie Internetu czy poczta elektroniczna. Nie będą one jednak obsługiwały aplikacji stworzonych dla systemów Windows XP i Vista, co jest zaletą netbooków skonstruowanych w oparciu o procesor Intel Atom.

Zastosowanie w chińskich netbookach wspomnianych wyżej procesorów ARM wskazuje, że komputery te nie będą bezpośrednim konkurentem dla urządzeń opartych o znacznie wydajniejsze procesory Intela. Ich jedyną przewagą, poza atrakcyjną ceną, może być dłuższy czas pracy na bateriach. Netbooki powinny trafić na rynek w styczniu lub lutym 2009 roku.