Chiny: 41 miliardów dolarów na nowe sieci telefonii 3G

Operatorzy telekomunikacyjni w Chinach przez najbliższe lata planują wydać ponad 41 miliardów dolarów na nowe sieci telefonii komórkowej 3G.

Chiński rząd przyznał, że już trwają prace nad nowym standardem o nazwie TD-SCDMA 3G, który ma promować krajowe przedsiębiorstwa i technologie. Dodatkowo w ten sposób Chiny chcą uniknąć ogromnych honorariów i licencji wymaganych przez zagraniczne firmy, które są właścicielami praw do obecnie stosowanej technologii.

Już teraz wiadomo, że operator China Unicom będzie korzystać z nowej sieci WCDMA, a China Telecom otrzyma licencję na technologię CDMA 2000.

Zwiększenie zasięgu sieci i wdrożenie zaawansowanej technologii równocześnie wymusza na Chinach dynamiczny rozwój w dziedzinie samego sprzętu. Jak przewidują analitycy rynku telekomunikacyjnego, dzięki temu w Kraju Środka może dokonać się prawdziwa rewolucja technologiczna.

Według zapowiedzi rządu już w przyszłym roku na same systemy 3G zostanie wydane co najmniej 29 miliardów dolarów. Jest to dobra wiadomość dla użytkowników urządzeń mobilnych z Chin. Dzięki nowym sieciom będą oni mogli m.in. w pełni korzystać z rozmów wideo i oglądać programy telewizyjne przez Internet.