Chiny: Microsoft pozwany za WGA/OGA

Tak jak niedawno pisaliśmy, pomysł Microsoftu na wprowadzenie WGA/OGA w ich chińskim systemie operacyjnym nie spodobał się mieszkańcom Państwa Środka. Na tyle rozzłościła ich ta wiadomość, że pewien prawnik z Pekinu, Dong Zhengwei, pozwał Microsoft do sądu właśnie w tej sprawie.

W pozwie narzędzie do sprawdzania autentyczności Windowsa i pakietu Office zostało określone jako szpiegujące. Dodatkowo sama firma została określona jako 'największy haker w Chinach włamujący się do komputerów użytkowników bez ich zgody, a tym bardziej bez żadnego nakazu sądowego'. W pozwie przeczytamy również, że system WGA/OGA powoduje poważne szkody funkcjonalne w komputerach użytkowników oraz powoduje włamanie do nich oraz wyciek z nich danych. Może to być więc przyczyną wielu kolejnych oskarżeń, a w konsekwencji i pozwów przeciwko firmie.

Chen Hong, prezes Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Oprogramowania (CSIA) stwierdził, że 'rozumie on działania Microsoftu zmierzające do ochrony swojej własności intelektualnej. Jednak kroki niedawno podjęte zostały skierowane w złym kierunku i przeprowadzone za pomocą złych narzędzi'. Zapowiedział on również, że CSIA podejmie kroki przeciwko postępowaniu Microsoftu, którego nowe narzędzia są pobierane na komputery użytkowników wraz z nowymi aktualizacjami systemu.

Fang Xingdong, prezes firmy Chinalabs.com, zajmującej się badaniem Internetu przewiduje, że to nie ostatnie kłopoty, jakie spotkają użytkowników w związku z wprowadzenia WGA/OGA. Stwierdził on również, że 'dzięki narzędziom WGA/OGA Microsoft manipuluje naszymi komputerami, co ma wpływ na wygodę korzystania z nich'. Według niego 'firma powinna natychmiast zakończyć całą akcję oraz podjąć konstruktywne kroki w celu ochrony swojej własności. Jedną z nich mogłyby być obniżki cen oprogramowania oraz przyjęcie innego modelu biznesowego'.

Przypomnijmy, że Chiny należą do tych państw, w których co roku odnotowuje się największy wskaźnik piractwa oprogramowania. Regularnie osiąga on powyżej 80, a bardzo często i 85%.

O wprowadzeniu w Chinach narzędzi WGA/OGA pisaliśmy w artykule: Google i Yahoo próbują uniknąć pozwu.