Chiny blokują Instagram z powodu zamieszek w Hongkongu

Jak donosi agencja Reuters, władze Chin zablokowały mieszkańcom swojego kraju dostęp do serwisu Instagram. Powodem zamieszki w Hongkongu.

Starcia rozpoczęły się na początku ubiegłego tygodnia, a punktem zapalnym było złamanie przez władze obietnicy demokratycznych wyborów szefa lokalnej administracji. Protesty oraz starcia z policją zostały udokumentowane na wielu zdjęciach, jakie uczestnicy oraz obserwatorzy wrzucali na żywo do sieci. A ponieważ władze Chin nie lubią, kiedy świat wie, co się u nich dzieje, zapadła decyzja o zablokowaniu Instagramu, choć na początek banowani byli tylko ci użytkownicy, którzy wrzucali fotki z hashtagami dotyczącymi napiętej sytuacji - jak "OccupyCentral" czy "OccupyHK".

Zablokowanie nie spowoduje, że w sieci nie będą pojawiać się kolejne zdjęcia z Hongkongu, jednak jest niejako naturalnym krokiem po tym, gdy w Chinach zablokowany został Facebook - który jest właścicielem Instagrama. Władze Kraju Środka nie docenili jednak swoich obywateli - chińscy internauci mają własne sposoby, aby pokazać światu, co się u nich dzieje, a relację na żywo z Hongkongu można znaleźć tutaj.