Chiny blokują wyszukiwarkę DuckDuckGo

Mieszkańcy Chin otoczeni są wirtualnym murem rządowej cenzury, który blokuje niewygodne dla niej frazy w wyszukiwarkach oraz strony, za pomocą których można znaleźć zakazane informacje - np. o masakrze na placu Tienanmen.

Wyszukiwarka DuckDuckGo jest na świecie umiarkowanie popularna, jednak władze Kraju Środka stwierdziły, że swobodne szukanie interesujących tematów może źle wpływać na społeczeństwo, więc zablokowały możliwość jej używania. Taki sam los spotkał wcześniej Google, a jedyne zagraniczne wyszukiwarki, które mają pozwolenie rządu na działanie, to Yahoo i Bing. Jednak ich właściciele - Yahoo oraz Microsoft - musieli zgodzić się na filtrowanie wyników pod dyktando władzy oraz postawić serwery na terenie Chin.

Chiny blokują wyszukiwarkę DuckDuckGo

DuckDuckGo

DuckDuckGo stało się popularne dzięki dwóm brakom - jakiejkolwiek cenzury w wynikach wyszukiwania oraz jakiegokolwiek zbierania danych na temat użytkowników. Jak pokazuje to reklama na powyższym zdjęciu, hasłem reklamowym jest: "Google cię śledzi. My nie." Wyszukiwarka została dodana do indeksu zakazanych stron na początku września, jednak o jej blokadzie poinformowano oficjalnie dopiero dzisiaj. Jeśli ktoś jest ciekaw, jakie jeszcze witryny blokuje Great Firewall of China, może sprawdzić to na tej stronie.

Zobacz również:

  • Energetyczny kryzys dużego kraju. Powód? Górnicy!
  • Microsoft cenzuruje LinkedIn w Chinach