Chiny budują nowy superkomputer

Chińskie władze zdecydowały się w ostatnich latach na przeznaczenie dodatkowych funduszy na prace naukowe nad konstrukcją chipów. Efekt? Nowy superkomputer o niewyobrażalnej mocy obliczeniowej ma być gotowy już w 2010.

Dwadzieścia lat temu chińskie władze zdecydowały się nie inwestować w przemysł informatyczny i konstrukcję sprzętu. Tendencja ta ulega w ostatnich latach stopniowej zmianie. Chiny gonią swoich zachodnich rywali w bardzo szybkim tempie.

Efektem tych starań są procesory o nazwie Godson, a w szczególności ostatni model czyli Godson 2f. W przyszłym miesiącu Instytut Technologii Komputerowej przy chińskiej Akademii Nauk ukończy nowy model tego procesora czyli Godson 2g, który lepiej wykorzystywać ma właściwości krzemu.

Głównym celem Chińczyków jest jednak Godson 3, procesor przy użyciu którego zbudowany ma być nowy superkomputer. Jego ukończenie planowane jest na rok 2010. Naukowcy zza Wielkiego Muru należą raczej do tych bardziej ambitnych i mierzą w moc obliczeniową rzędu jednego PFLOPSa. Dla porównania najmocniejszy superkomputer w Polsce to "jedynie" 50TFLOPS'ów.

Szef chińskiego instytutu, Zhiwei Xu, twierdzi że takie i podobne badania są dla Chin priorytetem.

"Musimy pracować nad własnymi technologiami, by nie być ciągle zależnym od innych. Ponadto korzystanie z obcych technologii wymaga wykupienia licencji a to wiąże się z ogromnymi kosztami."

Zobacz również:

Galera - najszybszy superkomputer w Polsce

Polski superkomputer Galera pracuje dla światowego lotnictwa

Najszybszy na świecie superkomputer z Windows - 23. miejsce na liście TOP 500


Zobacz również