Chiny chcą zrezygnować z DVD

Od początku 2008 roku Chiny niemal przestaną produkować odtwarzacze DVD przeznaczone na rodzimy rynek. Ma to umożliwić stopniowe przejście Państwa Środka na tańszą, opracowaną przez krajowych naukowców i inżynierów technologię.

DVD zostanie zastąpione przez technologię EVD (Enhanced Versatile Disc). Już teraz jest ona obecna w niektórych odtwarzaczach wideo, jednak kompatybilność z DVD ma być utrzymywana do końca 2007 r.

W 2005 roku sprzedano zaledwie 700 tysięcy sztuk odtwarzaczy obsługujących EVD - co nie jest zbyt dużą liczbą, jeśli wziąć pod uwagę, iż Chiny liczą 1,3 miliarda mieszkańców.

Tymczasem od początku 2008 roku 19 z 21 producentów zrzeszonych w EVD Industry Alliance planuje całkowite zarzucenie obsługi "obcej" technologii - nic dziwnego, każdy wyprodukowany odtwarzacz DVD oznacza konieczność uiszczenia zagranicznym koncernom opłaty licencyjnej w wysokości 7 dolarów.

Rozwiązania rodzime kontra rozwiązania obce

Przejście z DVD na EVD nie jest jedynym ruchem, jaki planuje się w Państwie Środka. Chiny stworzyły ponadto własny standard dokumentów, pracują nad telefonami wykorzystującymi sieci 3G, formatem przesyłu telewizji cyfrowej itd.

Przeciętna cena odtwarzacza DVD w Chinach to 20-40 dolarów. Urządzenia zgodne z EVD mają kosztować równowartość 89 dolarów, jednak producenci elektroniki zapewniają, iż wyższa cena związana jest ze znacznie wyższą jakością obrazu i dźwięku w EVD.