Chiny elektronicznym śmietnikiem i bombą ekologiczną

W porcie Hong Kong członkowie Greenpeace weszli na pokład kontenerowca przewożącego 3 zbiorniki z odpadami elektronicznymi z USA. Konterery na statku Yang Ming Success przypłynęły z Okland w Kalifornii.

Według przekazu Greenpeace odpowiedzią Departamentu Ochrony Środowiska Hong Kongu był nakaz zabezpieczenia kontenerów na przystani aż do momentu inspekcji.

W ocenie Greeapeace na świecie corocznie powstaje od 20 do 50 milionów ton odpadów elektronicznych. 75% z nich znika gdzieś w niewyjaśnionych okolicznościach. Jest to poważny problem dla środowiska, gdyż jeśli odpady te nie są odpowiednio utylizowane toksyny w nich zawarte negatywnie wpływają na środowisko i ludzkie zdrowie.

Największym zmartwieniem obrońców środowiska w Azji jest chińskie miasto Guiyu znajdujące się w prowincji Guangdong. Jest ono największą przetwórnią odpadów elektronicznych na świecie. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, iż cały proces odbywa się w maleńkich zakładach całkowicie ręcznie, bez troski o zdrowie pracowników czy przedostawanie się szkodliwych substancji do środowiska.

Więcej w materiale wideo.