Chiny gonią USA

Chiny dogonią USA i staną się gospodarczym supermocarstwem, jednak nie niepokoi to nawet Amerykanów - wynika z badania przeprowadzonego przez Chicago Council on Global Affairs i WorldPublicOpinion.org.

Większość respondentów z 13 krajów uznała, że prawdopodobnie pewnego dnia chińska gospodarka będzie tak duża, jak amerykańska. Większość ankietowanych (z 10 na 15 krajów biorących udział w badaniu) nie wierzy, że Chiny będą zachowywały się odpowiedzialnie w stosunku do świata. Jednak podobny odsetek nie ufa także USA.

Sami Chińczycy nie podchodzą tak optymistycznie do możliwości wzrostu gospodarczego ich kraju - jedynie połowa liczy na dogonienie USA. Natomiast aż 60% Amerykanów uważa, że chińskiej gospodarce uda się dogonić ich rodzimą. Mieszkańcy Indii i Filipin uważają, że gospodarka USA będzie zawsze większa niż Chin.

Jedna trzecia Amerykanów martwi się wzrostem chińskiej gospodarki, zaś zdaniem 54% nie będzie to miało znaczenia, a dla 10% będzie to zjawisko pozytywne.

Pozytywnie dorównanie przez Chiny USA ocenia także 60% Irańczyków.

W badaniu wzięło udział 18 krajów: Australia, Autonomia Palestyńska, Argentyna, Armenia, Chiny, Filipiny, Francja, Indie, Iran, Izrael, Korea Południowa, Meksyk, Peru, Polska, Rosja, Tajlandia, Ukraina i USA.


Zobacz również