Chiny mniejsze niż myślano

Według nowych obliczeń Banku Światowego, wartość chińskiej gospodarki to około 5,33 bln dolarów, 40% mniej niż przyjmowano wcześniej.

Pomimo korekty jej wartości, gospodarka chińska nadal utrzymuje 2. pozycję na świecie. Największą gospodarkę świata mają Stany Zjednoczone, raport ocenia ją na 12 bln dolarów. Pięć największych gospodarek świata wypracowuje łącznie połowę światowego PKB (W tym gronie poza Chinami i USA są także Indie, Niemcy i Japonia).

Nowe ustalenia oznaczają także m.in., że chińska gospodarka nie wyrośnie na największą gospodarkę świata do 2012 r. i że Chiny są biedniejsze, niż sądzono. Ustalenia Banku Światowego mogą wpłynąć na przyszłe plany inwestycyjne i pomocowe kierowane do Pańśtwa Środka.

Zobacz również:

  • Chcieliście kupić Xiaomi Civi? Mamy złe wieści!

Przy obliczaniu wartości gospodarek poszczególnych państw zastosowano parytet siły nabywczej. W ubiegłych latach nie kalibrowano danych dotyczących wielkości gospodarek przy użyciu parytetu siły nabywczej, ponieważ ekonomiści Banku Światowego uważali, że nie dysponują dostatecznie aktualnymi i pełnymi danymi na temat cen w Chinach. Tym razem uznali, że dane wreszcie spełniają wymogi.