Chiny mogą przyspieszyć

Chiny mogą w tym roku wyjść ze stagnacji gospodarczej i pomóc innym krajom azjatyckim w uspokojeniu gospodarek, a nawet w osiągnięciu wzrostu - stwierdzili przedstawiciele Banku Światowego.

W oświadczeniu napisano, że chińska gospodarka może odbić się od dna do połowy 2009 roku, a poprawa sytuacji nastąpi w dużej mierze dzięki ogromnemu rządowemu programowi pobudzenia gospodarki. W 2010 r. powinny być już widoczne wyraźne efekty. Może też nastąpić stabilizacja w całym regionie, a nawet wzrost gospodarczy.

Chińska gospodarka (trzecia co do wielkości na świecie) wzrośnie w tym roku o 6,5%, mimo spadku eksportu. W ubiegłym roku Państwo Środka rosło w tempie 9%.

Bank Światowy ostrzega jednak, że chiński przemysł może mieć ogromne niewykorzystane moce przerobowe. Może to prowadzić do obniżenia poziomu inwestycji, bezrobocia i presji cenowej. Chiny nie są w stanie poradzić sobie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a wydatki rządowe nie pokryją wszystkich strat związanych z ograniczeniem handlu.