Chiny nie chcą porzucać Windows XP

Jak pisaliśmy niedawno, rządy Wielkiej Brytanii oraz Holandii dogadały się z Microsoftem w sprawie przedłużenia wsparcia dla komputerów działających pod Windows XP. Tak samo chciałyby mieć również władze Chin.

W Kraju Środka Windows XP używany jest na ponad 200 milionach komputerów pracujących nie tylko dla rządu i jego organizacji, ale i prywatnych osób. Zdaniem Yana Xiaohonga przejście na Windows 8.1 to proces, którego na razie władze chcą uniknąć ze względu na koszty. Dlatego też pierwsze poważne rozmowy z Microsoftem miały miejsce na początku marca tego roku, jednak gigant z Redmond odmówił współpracy w tej kwestii. W związku z tym chiński oddział Microsoftu zwrócił się do producentów aplikacji ochronnych, aby nie przestawali wspierania Windows XP.

Chiny nie chcą porzucać Windows XP

W Chinach Windows 8 kosztuje dokładnie 888 yuanów (ok. 430 PLN). Władze Chin wolą jednak zapłacić ekstra za oprogramowanie, niż przechodzić na niego z XP. Warto przy okazji dodać, że pod koniec 2013 roku przeprowadzono audyt wszystkich państwowych komputerów i nie znaleziono nigdzie pirackiego oprogramowania. Chęć pomocy wyrazili tacy producenci jak Tencent, Sogou oraz Kingsoft. Dlatego też przez najbliższe miesiące XP powinien mieć się w Chinach całkiem nieźle.