Chiny obiecują używać legalnego oprogramowania

Władze Chin poinformowały, że trwają prace zmierzające do zapewnienia, by chińskie urzędy na wszystkich szczeblach korzystały w swoich biurach wyłącznie z legalnego oprogramowania. Informacja ta została podana podczas spotkania z przedstawicielami rządu USA.

Piracki Windows z Chin

Departament Handlu USA poinformował, że wicepremier Chin, Wang Qishan powiedział przedstawicielom władz USA o pracach nad wprowadzeniem legalnego oprogramowania w chińskich urzędach. Program ten zakłada, że będzie ono wykorzystywane we wszystkich biurach władz prowincji do 2012 roku. Władze mniejszych jednostek administracyjnych (miejskich i powiatowych) są zobowiązane wprowadzić legalne oprogramowanie do 2013 roku.

W celu realizacji projektu, władze Chin wzmogą audyty w swoich jednostkach administracyjnych w całym kraju. To kolejny krok w walce z pirackim oprogramowaniem w Chinach. W zeszłym roku rozpoczęła się pierwsza faza audytów w biurach lokalnych władz. Doprowadziła ona do zakupu legalnego oprogramowania wartego 58,3 mln dolarów.

Według badań Business Software Alliance z 2010 roku, na potężnym rynku Chińskim 78 proc. oprogramowania pochodzi z nielegalnych źródeł. Teraz jednak przedstawiciele chińskich władz zapewniają, że zajmą się promowaniem legalnego oprogramowania, a po zakończeniu prac nad wprowadzeniem go w swoich biurach, będą mogły dawać siebie za przykład.