Chiny ograniczą czas gry

Chińskie władze planują wprowadzenie kolejnych ograniczeń w zakresie wykorzystania komputerów. Tym razem planowane jest wprowadzenie maksymalnego czasu grania w gry komputerowe MMO (massively multiplayer online) - w myśl nowych przepisów rozgrywka nie będzie mogła trwać dłużej niż 3 godziny.

Co ciekawe, po upływie owych trzech godzin gracz nie będzie "odcinany" od serwera - przekroczenie dozwolonego czasu gry sprawi, że jego postać zacznie słabnąć i nie będzie mogła gromadzić nowych przedmiotów. Chińskie władze zamierzają wyegzekwować nowe zasady poprzez zobowiązanie producentów gier MMO do zaimplementowania do swoich produktów odpowiednich ograniczeń. Nowy system ma ruszyć już w 2006 r.

To nie wszystko - w Chinach wprowadzono również nowe, restrykcyjne zasady weryfikowania wieku graczy. Ich zadaniem jest uniemożliwienie nieletnim uruchamiania gier, w których zabija się innych graczy (czyli większości popularnych w Chinach gier MMO - np. "World of Warcraft").

Władze zamierzają także w najbliższym czasie wykorzystać gry komputerowe do celów propagandowych - chiński producent PowerNet Technology pracuje właśnie nad nową grą MMO, zatytułowaną "Wojna z Japonią Online" (firmę wspiera Chińska Komunistyczna Liga Młodzieży). Tematem gry będzie japońska inwazja na Chiny w czasie II wojny światowej - rozgrywka ma dać graczom możliwość "wypełnienia patriotycznego obowiązku ochrony ojczyzny przed najeźdźcą". Eksperci ds. polityki międzynarodowej obawiają, się, że gra może pogorszyć i tak już nienajlepsze stosunki chińsko-japońskie.


Zobacz również