Chiny "pożyczają" projekt procesora

W Chinach rozpoczęła się produkcja 64-bitowego procesora Dragon. W nowym CPU w sposób nieuprawniony skopiowano rozwiązania amerykańskiej firmy MIPS Technologies wprowadzone w procesorze R10000.

Rdzeń procesora MIPS R10000 (źródło: SGI)

Rdzeń procesora MIPS R10000 (źródło: SGI)

Procesor MIPS R10000 po raz pierwszy został zaprezentowany w 1995 roku. Układ produkowany był przez Neca i Toshibę, a stosowano go przede wszystkim w komputerach SGI, np. w ciemnoróżowym modelu Indigo 2 i słynnej stacji roboczej O2.

Chińska wersja R10k (kopiująca ok. 95 procent rozwiązań z oryginału) produkowana jest przez firmę BLX IC Design. Układ ma być wykorzystany w elektronice użytkowej. Jeśli stosujące go urządzenia będą rozprowadzane poza Chinami, właściciel patentów, firma MIPS Technologies, może zdecydować się na oskarżenie producentów o kradzież własności intelektualnej.

W technologiach półprzewodnikowych Chiny znajdują się ok. 10 lat za światową czołówką. Prezentując procesor Dragon państwo chce zaprezentować, że mimo niewątpliwych trudności jest w stanie produkować zaawansowaną elektronikę.

Aktualizacja: 03 sierpnia 2005 11:32

Jak donosi tygodnik EETimes, chiński Institute of Computing Technology - instytut odpowiedzialny za zaprojektowanie procesora Dragon/Godson-2 - ma zamiar wykupić licencje na technologie opracowywane przez MIPS. Tym samym CPU mógłby uzyskać pełną kompatybilność z R10000 i szerszą akceptację na rynku.

Dotychczas jeden z naczelnych projektantów z instytutu ICT, profesor Weiwu Hu, twierdził, że w chińskim procesorze zaimplementowano tylko te technologie, na które MIPS nie ma patentu.


Zobacz również