Chiny: strona Amnesty International zablokowana!

Jak donosi Amnesty International, strona główna tej organizacji znów została zablokowana dla Internautów z Chin. Jest to kolejna witryna, która wraca w niełaski władz Państwa Środka po zakończeniu Olimpiady jaka odbyła się w zeszłym roku.

Amnesty International donosi, że strona główna tej organizacji znów została zablokowana dla Internautów z Chin. Wśród innych witryn zakazanych w ostatnim czasie znalazł się również popularny portal blogowy Bullog (o sprawie tej pisaliśmy niedawno w artykule pt. "Chiny: władze wyłączają największy opiniotwórczy serwis").

"Obawiam się, że ponowne zablokowanie naszej witryny jest oznaką nowego ataku na wolność słowa w Internecie. Szczególnie, że rok 2009 jest pełen ważnych rocznic, takich jak 20-lecie wydarzeń z Tiananmen czy 50-lecie powstania Tybetańczyków" - mówi Wojciech Makowski, koordynator kampanii polskiej sekcji Amnesty International.

Warto przypomnieć, że władze Chin odblokowały stronę Amnesty na krótko przed Olimpiadą, razem z innymi witrynami organizacji praw człowieka i międzynarodowych mediów (w tym chińskiej redakcji BBC). Niestety, po zakończeniu Igrzysk strony powoli zaczęły wracać w niełaskę lokalnych polityków.

Cała sprawa jest związana z zapowiadanymi niedawno przez chińskie władze działaniami mającymi na celu wyczyszczenia Internetu z "wulgarnych" treści. Opublikowano nawet listę stron jakie mogą zostać zablokowane jeśli ich autorzy nie usuną z nich publikacji uznanych za kontrowersyjne. Wśród "zagrożonych" witryn znalazły się Google, Baidu oraz MSN.