Chiny: systemy open-source to piractwo. Chcecie legalnie? Trzeba płacić

Władze miasta Nanchang, stolicy wschodniej prowincji Chin Jiangxi, wydały 600 kawiarenkom internetowym nakaz instalacji legalnych wersji serwerowych Windows lub Red Flag Linux (oba systemy są w Chinach płatne). W przypadku niepodporządkowania się nakazowi, właściciele utracą licencję na prowadzenie działalności. Co z darmowymi dystrybucjami Linuxa na licencji open-source? Mieszkańcy komentują na forach internetowych: "według władz takie systemy to piractwo!".

Władze miasta Nanchang, stolicy wschodniej prowincji Chin Jiangxi, postanowiły, że zmuszą właścicieli kawiarenek internetowych do "usunięcia pirackiego oprogramowania" i zainstalowania "legalnych, serwerowych wersji Windows lub Red Flag Linux", które są płatne. Wszyscy, którzy nie podporządkują się nakazowi, utracą swoje licencje na prowadzenie działalności. W całej sprawie najciekawszy jest komentarz głównych zainteresowanych, którzy twierdzą, że takie postawienie sprawy ma być sposobem na znaczne podwyższenie kosztów i w rezultacie doprowadzi do zrujnowania firm. Mieszkańcy twierdzą bowiem, że władze uznają inne, całkowicie darmowe dystrybucje Linuksa, za nielegalne.

Jeden z mieszkańców Jiangxi napisał w wątku na forum internetowym poświęconym sprawie, że kiedy zapytał Departement Kultury o ten problem, to w odpowiedzi usłyszał "Jeśli jesteś gotów płacić, płać. Jeśli nie możesz, to zawsze masz inne wyjście...". Słowa te było dla niego niemal jak wyrok i oznaczały pozbawienie możliwości zarabiania na życie.

Dyrektywa Departamentu Kultury wskazuje jasno: "Sugerujemy używanie systemu operacyjnego w wersji serwerowej Red Flag Linux lub wersji Microsoft Windows Server". Obie oznaczają dodatkowe koszta dla właścicieli.

Jednym z głównych wątków sporu jest to, że władze miasta zabraniają właścicielom kawiarenek internetowych używanie innych niż Red Flag Linux dystrybucji Linuksa. Na forum (w języku chińskim) mieszkańcy mówią wprost: "Jeśli używasz tutaj innej dystrybucji Linuksa, władze mówią, że korzystasz z pirackiego oprogramowania!".

Red Flag Linux jest jedną z dystrybucji Asianux Linux produkowaną przez Chińskie Red Flag, Haansoft z Południowej Korei i Miracle Linux w Japonii. Wersja dla użytkowników domowych jest darmowa, jednak za wersję serwerową trzeba zapłacić około 730 dolarów (w cenie jest również pomoc techniczna).

Piractwo jest w Chinach najważniejszym problemem na rynku oprogramowania. Skala zjawiska jest tak wysoka, że na porządku dziennym są sytuacje, w których dystrybutorzy zestawów komputerowych sami instalują na komputerach pirackie kopie systemów operacyjnych. Business Software Alliance podało ostatnio, że w 2007 roku pirackie oprogramowanie stanowiło aż 82% rynku.