Chiny szukają sposobu na niszczenie satelitów Starlink. Co na to Musk?

Władze Kraju Środka widzą w Starlinkach zagrożenie militarne.

Fot. SpaceX

Chiński dziennik Współczesna Technologia Obronna zdradził, że stworzony przez SpaceX system satelitów dostarczających internet może stanowić potencjalne zagrożenie militarne dla Chin. Naukowcy otrzymali polecenie opracowania metod zakłócania i neutralizacji Starlinków, aby kraj był przygotowana na ewentualny atak z tej strony. W chwili obecnej na stałej orbicie znajduje się ponad 2000 satelitów, ale docelowo ma być ich ok. 30 tysięcy. Ich zadaniem jest dostarczanie szybkiego internetu zarówno dla firm, jak i konsumentów.

Chińskie władze martwią się jednak o to, że Starlinki mogą zostać wykorzystane przez aplikacje militarne oraz - w przypadku ewentualnej inwazji - posłużą wrogim siłom do komunikacji w terenie. Na samej zaś orbicie mogą zostać użyte do wykrywania oraz śledzenia chińskich satelitów i pocisków, a także do ich niszczenia. Jak możemy przeczytać: "Satelity mają bardzo duże zdolności manewrowe i mogą zostać wyposażone w broń orbitalną, jak robotyczne ramiona, dzięki którym można będzie ich używać do zadawania uszkodzeń w kosmosie".

Zobacz również:

  • Rakieta SpaceX ma awarię. Będzie śledztwo
  • Fragment chińskiej rakiety zagraża Europie
Chiny szukają sposobu na niszczenie satelitów Starlink. Co na to Musk?

Fot. PC Mag

I to właśnie powody, dla których pracuje się nad metodami zakłócania działania Starlinków. Z tego, co wiadomo, rozważane są ataki wymierzone zarówno w oprogramowanie satelitów, jak i sam sprzęt. Póki co Elon Musk ani nikt ze SpaceX nie skomentował tych nowości. Warto jednak podkreślić, że jak dotąd nie rozważano nigdy żadnych mechanizmów obronnych w Starlinkach, a okazały się one wielką pomocą dla obrońców najechanej przez Rosji Ukrainy - przekazy z oblężonego Mariupola były prowadzone właśnie za ich pomocą. Musk informował, że rosyjskie służby próbowały zakłócić ich działanie, ale bez rezultatu.

Źródło: PC Mag