Chiny uruchomią własny system nawigacji satelitarnej do 2015 roku?

Chińskie media poinformowały, że władze Państwa Środka zamierzają wysłać na orbitę kilkadziesiąt nowych satelitów. Wszystko po to, by stworzyć własny, niezależny od amerykańskiego, system nawigacji satelitarnej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez chińskie media, system BNS (Beidou Navigation System) tworzony przez specjalistów zza Wielkiego Muru przeznaczony będzie do użytku zarówno wojskowego jak i cywilnego. Zhang Xiaojin, dyrektor firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi w Chinach, stwierdził że głównym celem tworzenia nowego systemu jest chęć uniezależnienia się od zagranicznych rozwiązań (m.in. amerykańskiego GPS).

Chińscy naukowcy chcą, do 2015 roku, wystrzelić w kosmos 30 satelitów. Dziesięć znajdzie się na orbicie jeszcze w tym roku. Tyle samo odleci w kosmos w kolejnych 12 miesiącach. Dalsze plany nie są jeszcze dokładnie znane.

Obecnie Państwo Środka korzysta z pięciu satelitów (obejmują one jedynie teren Chin). Zwiększenie ich liczby do 35 pozwoliłoby na zbieranie informacji z całego świata.

Zobacz również:

Kosmiczna wpadka Chińczyków