Chiny wejdą na rynek procesorów x86?

Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii oraz Uniwersytet w Pekinie postanowiły kupić od AMD licencję na produkcję procesora Geode. Geode to low-endowy brat Athlona, w pełni kompatybilny ze zbiorem instrukcji x86.

AMD Geode

AMD Geode

AMD Geode to 32-bitowy, niskonapięciowy, taktowany częstotliwościami rzędu kilkuset megaherców układ zgodny z instrukcjami x86. Możliwe jest więc uruchomienie na nim Windows XP i wielu innych systemów operacyjnych Microsoftu.

Uniwersytet w Pekinie i Ministerstwo Nauki i Technologii to dwie instytucje w Chinach wyznaczające drogę dalszego rozwoju technologii w Państwie Środka. Zakupiona od AMD licencja ma służyć do konstruowania tanich, posiadających niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną komputerów kompatybilnych z współczesnymi "pecetami" - mogłyby to być np. bardzo tanie laptopy albo komputery sieciowe.

Geode nie jest pierwszym układem, który zainteresował Państwo Środka. Zaledwie w sierpniu tego roku Chińczycy zdecydowali się na wykupienie licencji na procesor MIPS R10k (patrz artykuł: 'Chiny "pożyczają" projekt procesora').


Zobacz również