Chiny: więzienie dla 3 mężczyzn, którzy wykradli dokumentację iPada 2

Chiński sąd skazał trzech mężczyzn, którzy zamieszani byli w kradzież tajemnic handlowych Apple dotyczących tabletu iPad 2.

W tle widoczny dym powstały w wyniku niedawnej eksplozji w jednej z fabryk firmy Foxconn

W tle widoczny dym powstały w wyniku niedawnej eksplozji w jednej z fabryk firmy Foxconn

Polecamy:

Zobacz też:

Cała historia miała swój początek w lipcu poprzedniego roku. Wówczas to Xiao Chengsong, szef chińskiej firmy MacTop Electronics, skontaktował się z Hou Pengna, byłym pracownikiem firmy Foxconn, która produkuje w swoich fabrykach tablety Apple.

Ten z kolei skontaktował się z Lin Kecheng, który pracował jako szef sekcji w grupie badań i rozwoju w firmie Foxconn. W zamian za równowartość 3090 dolarów zgodził się on wykraść dokumentację dotyczącą obudowy iPada 2.

Wykradzione dokumenty posłużyły szefowi firmy MacTop Electronics do wyprodukowania ponad 100 ochronnych pokrowców dla tabletu Apple, którego premiera odbyła się znacznie później.

Kradzież została wykryta i znalazła swój finał w sądzie, który za kradzież tajemnic handlowych skazał właśnie trzech mężczyzn na następujące kary:

Xiao: 18 miesięcy więzienia i grzywna w wysokości 150 tysięcy juanów (23160 USD)

Lin: 14 miesięcy więzienia i grzywna w wysokości 100 tysięcy juanów (15440 USD)

Hou: rok więzienia i grzywna w wysokości 30 000 juanów (4632 USD).

Xiao i jego firma MacTop nie udzieliły żadnego komentarza. Również Apple nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Z kolei firma Foxconn wydała następujące oświadczenie:

"Nie możemy wypowiedzieć się na temat spraw bezpieczeństwa wewnętrznego, ale Foxconn podchodzi bardzo poważnie do ochrony swojej własności intelektualnej, jak i klientów i podejmuje właściwe działania w celu ochrony przed wszelkimi naruszeniami."

Oczywiście wszelkie tego typu przestępstwa zawsze należy potępiać. Swoją drogą jednak, interesujące jest, ile właściwie może zarabiać szef sekcji zatrudniony w firmie Foxconn. O panujących w jej fabrykach warunkach pracy już trochę wiemy...