Chiny wymieniają "piraty" na "oryginały"

W ramach chińskiej akcji zwalczania piractwa, w jednym z tamtejszych miast, sprzedawcy nielegalnych płyt mogą wymieniać je na oryginalne w stosunku 3:1. Ma to na celu przyzwyczajenie mieszkańców do wyższej jakości oryginalnych filmów, gier i nagrań.

Chińskie gazety opisały przypadek miasta Nanjing, w którym trwa akcja wymiany pirackich płyt na oryginały. Sprzedawcy pirackich płyt mogą oddając trzy nielegalne kopie otrzymac jedną oryginalną płytę. Akcja dotowana jest przez zarząd miasta, w którym tak jak w całych Chinach "piraty" kupić można niemal na każdym rogu w cenie 1 dolara za sztukę.

Propozycja wymiany płyt na oryginalne to kolejna odsłona 100 dniowej akcji wymierzonej przeciw piratom (patrz: Chiny: 100 dni walki z piratami, pornografią i... Falun Gong). Jednocześnie, chińskie gazety zaczynają pokazywać piracki proceder jako niegodny i wstydliwy. Rządowe pisma cytują zatrzymanego sprzedawcę nielegalnego oprogramowania, który według oficjalnych źródeł sprzedał ponad 20000 płyt: "Wstydzę się tego co robię. Moja córka nie rozmawia o mojej pracy nawet z przyjaciółmi."