Chiny wyprzedziły USA na rynku komputerów osobistych

W drugim kwartale 2011 rynek PC w Chinach po raz pierwszy odnotował lepsze wyniki niż w USA. Dotyczy to zarówno przychodów, jak i ilości sprzedanych komputerów. Analitycy z IDC mówią jednak, że w czwartym kwartale USA wróci na prowadzenie.

Lenovo IdeaPad Y550P
Przychody ze sprzedaży pecetów w Chinach osiągnęły 11,9 mld dolarów. W USA liczba ta wyniosła 11,7 mld. W Chinach sprzedano o 14,3 proc. więcej komputerów niż rok temu, czyli 18,5 mln. W USA odnotowano w tej kategorii spadek o 4,9 proc. do 17,7 mln sprzedanych urządzeń.

Po raz pierwszy Chiny wyprzedziły USA w obu kategoriach. Bryan Ma z IDC mówi, że nie spodziewali się takiej sytuacji w drugim kwartale 2011. Prognozowano, że dojdzie do tego dopiero w 2012 roku. W Chinach jednak kupiono bardzo dużo komputerów na potrzeby przedsiębiorstw, a rynek amerykański ucierpiał z powodu warunków ekonomicznych i zainteresowania tabletami.

Zobacz również:

  • Chińska sztuczna inteligencja. Ją także obejmuje cenzura

Według IDC sprzedaż komputerów PC w USA powinna jednak wzrosnąć i powrócić na pierwsze miejsce w czwartym kwartale 2011. Będzie to efektem świątecznego sezonu zakupów, ale już w 2012 roku Chiny ponownie zajmą miejsce największego rynku pod względem przychodów i ilości sprzedanych pecetów.

Globalne zainteresowanie komputerami PC rośnie ostatni nieco wolniej z uwagi na malejące zapotrzebowanie i wzrastające zainteresowanie tabletami - podaje IDC. W Chinach jednak obserwujemy szybki wzrost zainteresowania. Jest on częściowo stymulowany działaniami rządu, takimi jak programy infrastrukturalne i pomagające w wymianie starych komputerów.

Największym chińskim producentem komputerów osobistych jest Lenovo. Sytuacja w ojczyźnie dobrze wpływa na wyniki tej firmy. Jest najszybciej rosnącym spośród pięciu największych producentów pecetów na świecie. W chinach firma ma 31,7 proc. udziałów w rynku.