Chiny: zatrzymany za fałszywe ostrzeżenie przed kataklizmem

Chińskie władze zatrzymały 19-latka, który włamał się na stronę jednego z lokalnych oddziałów agencji sejsmologicznej i umieścił na niej fałszywe ostrzeżenie przed nadchodzącym trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

Młodzieńca (podano jedynie jego imię: Chen) złapano już na początku czerwca - jednak władze poinformowały o tym dopiero teraz. Przedstawiciele chińskiego wymiaru sprawiedliwości zaznaczają, że jego działanie było wyjątkowo bezmyślne i mogło spowodować masową panikę - Chen opublikował swoje ostrzeżenie zaledwie w trzy tygodnie po tym, jak w Chinach nastąpiło potężne trzęsienie ziemi (o sile 7,8 stopni w skali Richtera), w wyniku którego zginęło ponad 70 tys. osób, zaś miliony straciły domy. Trzęsienie ocenione na 9 stopni mogłyby być zdecydowanie bardziej tragiczne - warto przypomnieć, że kataklizm o takiej sile nastąpił w 2004 r., kiedy to tsunami (wywołane przez podmorskie wstrząsy) zabiło w Azji ponad 250 tys. osób.

Chen został zatrzymany na terenie prowincji Kuangsi-Czuang (prawdopodobnie tam mieszka). Wiadomo, że młodzieniec przyznał się do włamania - twierdzi on, że zmodyfikował witrynę tylko po to, by dowieść swych hakerskich umiejętności.